Dom Finanse
Kategoria:

Finanse

Reklama

Reklama

Renta wdowia nie dla każdego. Wypłaty nowego świadczenia dopiero w 2025 roku – mamy wyliczenia.

Docelowo seniorzy mają otrzymywać nawet 50 proc. renty rodzinnej, ale w pierwszych latach funkcjonowania renty wdowiej wysokość świadczenia ma być niższa.

Mniej Polaków niż zakładano jeszcze kilka miesięcy temu skorzysta z renty wdowiej. Przedstawione przez Donalda Tuska i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk szczegóły nowego świadczenia zakładają, że limit wypłaty renty wdowiej będzie o blisko 2000 złotych niższy niż pierwotnie zapowiadano. Co więcej, pierwsze wypłaty mają ruszyć dopiero w lipcu 2025 roku. Sprawdziliśmy, jakie będą zasady renty wdowiej. Przygotowaliśmy również szacunkowe wyliczenia.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Reklama

Reklama

Globalna awaria systemów informatycznych nie dotknęła działających w Polsce banków – wynika z informacji przekazanych redakcji biznesowej tvn24 przez największe banki w kraju. Zapytaliśmy o ewentualne utrudnienia dla klientów PKO BO, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millenium i Santander.

Trwa duża awaria systemów informatycznych – donoszą światowe agencje. Ofiarami padł szereg instytucji na całym świecie, w tym niektóre banki, np. w Australii. Z informacji uzyskanych przez redakcję biznesową tvn24.pl wynika, że polskie banki działają obecnie bez żadnych utrudnień.

Strony: 1 2 3 4

Reklama

Reklama

Konglomerat Compagnie Financiere Richemont, który jest właścicielem tak znanej marki jak Cartier, osiąga lepsze wyniki od swoich konkurentów, w tym LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, a powodem tego jest silne skupienie się na biżuterii i zegarkach, co pomogło mu przetrwać trudny okres gospodarczy, a także obecność w Chinach.

Szwajcarski Richemont jest właścicielem takich marek jubilerskich jak Cartier, Van Cleef & Arpels i Piaget. Jej akcje wzrosły o ponad 20 procent od początku roku, przewyższając LVMH, a także Kering SA, który jest właścicielem marek Gucci i Saint Laurent.

Strony: 1 2 3

Reklama

Reklama

Kontrakty terminowe lekko w górę, na czele z firmami technologicznymi
Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje nieznacznie wzrosły w czwartek, na czele z technologicznym Nasdaq Composite.

Do godziny 08:08 ET (13:08 GMT) kontrakt terminowy na Dow wzrósł o 6 punktów, czyli 0,1{de689bce499ff83cda54e721af45cef6a9a83abdad8dd0e66817b152f466bcc8}, kontrakt terminowy na S&P 500 wzrósł o 22 punkty, czyli 0,4{de689bce499ff83cda54e721af45cef6a9a83abdad8dd0e66817b152f466bcc8}, a kontrakt terminowy na Nasdaq 100 wzrósł o 140 punktów, czyli 0,7{de689bce499ff83cda54e721af45cef6a9a83abdad8dd0e66817b152f466bcc8}.

Główne indeksy na Wall Street nabierają tempa w ciągu tygodnia: we wtorek indeksy S&P 500 i NASDAQ Composite osiągnęły nowe rekordy. W środę giełda w USA była zamknięta z powodu święta Dnia Emancypacji Niewolników.

Strony: 1 2 3

Reklama

Reklama

Według ankiety przeprowadzonej przez World Gold Council, banki centralne w gospodarkach rozwiniętych planują kupować więcej złota, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem, w tym wysoką inflacją i zawirowaniami gospodarczymi. Ponadto, oczekiwania banków ograniczają się do spadku udziału dolara w globalnych rozliczeniach w ciągu najbliższych 5 lat, pisze Business Insider.

Nie tylko bogate kraje, ale także kraje rozwijające się, takie jak Chiny i ich sojusznicy, gromadzą złoto w celu dywersyfikacji w stosunku do dolara.

Strony: 1 2 3

Reklama

Reklama

Analitycy RBC Capital Markets stwierdzili, że utrzymują ostrożne podejście do złota, uznając je za przewartościowane po osiągnięciu rekordowych poziomów w zeszłym miesiącu.

„Uważamy, że złoto jest przewartościowane pod względem szeregu kluczowych czynników makroekonomicznych i że istnieją pewne niezrealizowane słabości w filarach rajdu złota” – stwierdzili analitycy w nocie.

„Chociaż jesteśmy ostrożni, wynika to raczej z faktu, że nie uważamy, aby złoto powinno jeszcze znajdować się na tak wysokich poziomach” – dodali.

Strony: 1 2 3

Reklama

Reklama

Dyrektor generalny MRPiPS złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. Instytucja ta badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus. „NIK stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna” – czytamy na stronie resortu rodziny.

Pikniki 800 plus kosztowały ponad 8 mln zł. Kwota ta pochodziła z rezerwy ogólnej budżetu państwa, która służyć powinna finansowaniu wydatków nieprzewidzianych – wywołanych zdarzeniami losowymi.

-Każda złotówka publicznych środków musi być wydatkowana w sposób transparentny, w sposób przejrzysty i w sposób rzetelny. Takie jest nasze zobowiązanie, takie jest zobowiązanie koalicji 15 października. Niestety doświadczenia dotyczące naszych poprzedników, poprzedniej władzy, pozostawiają wiele do życzenia – powiedziała Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na konferencji w Częstochowie.

Strony: 1 2 3

Reklama

Reklama